English Version
English

رساندن پیام رهایی از طریق خدمت در سایت

رساندن پیام رهایی از طریق خدمت در سایت

یازدهمین جلسه از دوره سی‌وهفتم کارگاه‌های آموزشی خصوصی کنگره ۶۰ ویژه همسفران نمایندگی ستارخان با استادی راهنما همسفر شیرین، نگهبانی موقت همسفر معصومه و دبیری راهنمای تازه واردین همسفر لیلا با دستور جلسه « از سایت و فضای مجازی در کنگره ۶۰ چگونه استفاده می‌کنم؟ مقاله نویسی » روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ راس ساعت ۱۶ آغاز به کار کرد.

خلاصه سخنان استاد:
خداراشکر می‌کنم که امروز اجازه خدمت به من داده شد. به نظرم هر لحظه‌ای که می‌توانم در کنگره حضور داشته باشم یک معجزه برای من است. این هفته، هفته سایت است که ابتدا خدمت آقای مهندس تبریک می‌گویم به خاطر تفکری که داشتند و بنایی که سال‌ها قبل نهادند و همچنان پابرجا است و خیلی از افراد به واسطه این بنا به کنگره وصل هستند. سپس به اسیستانت سایت همسفران، خانم زری عزیز و دستیاران‌شان تبریک می‌گویم. همچنین در قسمت مسافران به آقایان حامد، شهروز، احسان و خانم مرجان که در قسمت انگلیسی چندین سال است فعالیت می‌کنند. در نمایندگی خودمان نیز به خانم سمیه عزیز مرزبان خبری تبریک و خدا قوت می‌گویم که بار مسئولیت‌های سایت شعبه ستارخان با ایشان است؛ چون می‌دانم چقدر در این راه تلاش می‌کنند.
کمی درباره مرزبان خبری بگویم، قبلاً مسئولین سایت در شعبه فعالیت می‌کردند و طبق تدابیری که آقای مهندس اندیشیدند از چندین سال قبل این مسئولیت به مرزبانان خبری داده شد و کل هماهنگی‌ها به واسطه ایشان صورت گرفت. همچنین ایشان دستیارانی دارد که وظیفه عکاسی، تایپ، ویرایش و ارسال مطالب را دارند، اگر ما مطلبی در سایت می‌بینیم و گاهی راحت از کنارش رد می‌شویم، باید بدانیم برای آن تلاش بسیار زیادی شده است. رابطین سایت نیز تلاش می‌کنند تا یک مطلبی روی سایت برود و حداقل کاری که من می‌توانم انجام بدم این است که این مطلب را بخوانم و از آن دریافت داشته باشم.
یک مقداری هم راجع به گذشته سایت بگویم که ما سال ۹۱ که در لژیون‌ها بودیم سایت به این صورت نبود و وبلاگ داشتیم. مطالبی که در لژیون کار می‌شد توسط یک نفر گذاشته می‌شد و قوانین خیلی زیادی هم نداشت، در کنگره وقتی راهی شروع می‌شود در طی زمان یک سری مرزبندی‌‌ها ایجاد می‌شود، یادم هست آن زمان ما هر گل وبلبل و طرح قرمز و هر چیزی که می‌خواستیم در وبلاگ‌ها می‌گذاشتیم؛ ولی الان همه چیز مرتب شده و طبق آن چهارچوب پیش می‌رود.
سایت کنگره از سال ۸۲ شروع به کار کرده و این اصلاً چیز کمی نیست. در آن سال‌ها شاید موبایل زیاد در دسترس نبود و این از تفکر آقای مهندس بود. همان‌طوری که در نوشتارها چندین دهه بعد را می‌بینند و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند، برای امروز هم که در سال ۱۴۰۲ هستیم برنامه‌ریزی کرده بودند.
من در لژیون نشسته بودم و این یک مرتبه به ذهنم رسید که چطور می‌شود با وجود ۱۰۰ نفر مصرف کننده شیشه در یک زیرزمینی بنشینم و درباره جهان‌بینی صحبت کنم؟ و این عین معجزه است و این معجزاتی که می‌بینم شاید زیاد به چشم منِ شیرین نیاید و سایت هم همین‌طور است. یک سایتی به مدت طولانی هر روز مطالبی دارد که می‌توانم از آن استفاده کنم؛ اما راحت از کنارش می‌گذرم.
خودِ من به واسطه سایت بسیار رشد کردم و همیشه مدیون و بدهکار سایت هستم. پیامی که سایت برای ما دارد این است که اگر بخواهیم پیام رهایی را به یک فرد برسانیم، این پیام رهایی به وسیله نوشتن من رسانده می‌شود.
در یک جلسه‌ای که با خانم زری داشتیم بسیار زیبا می‌گفتند؛ هیچ وقت برای خدمت در سایت به ما گفته نمی‌شود باید پیشینه‌ای داشته باشید، کار با کامپیوتر و یا ویراستاری بلد باشید بلکه می‌گفتند؛ هر کسی بدون هیچ دانشی؛ حتی اگر کسی بلد نیست کامپیوتر را روشن و خاموش کند در بخش سایت به او آموزش می‌دهیم. این را برای کسانی می‌گویم که می‌خواهند در سایت خدمت کنند و شاید می‌ترسند و این را بدانیم که سایت متعلق به همه ماست و من به واسطه صدای خودم و تجربه‌ای که دارم می‌توانم یک نفر را از ظلمات خارج کنم، اگر این کار را نمی‌کنم، مثل همان کسی هستم که پوشال‌ در نی خود ریختم و صدایم به جایی نمی‌رسد و یک کلیدی هم به شما بدهم؛ اگر مشکل در نوشتن دارید و نمی‌توانید صدای خود را برسانید از مشارکت‌کردن و ضبط کردنِ صدای خود استفاده‌ کنید و تکه تکه به هم وصل کنید، بعد از یک مدت می‌توانید بنویسید. ما در کنگره می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه استعدادهای خودمان را پیدا کنیم، شاید نویسندگی یکی از استعدادهای یخ زده ما باشد که با فعالیت در سایت می تواند از آن یخ زدگی خارج شود.
سایت به منِ شیرین بسیار کمک کرد؛ یعنی هر جایی که افکارم می‌آمد و می‌خواست مثل رود و یا بادی مرا به سمت خودش ببرد، دغدغه من این بود که در سایت چه مطلبی بگذارم؟ و همین باعث می‌شد از آن افکار دور شوم.

در کنگره برای من این‌طوری بود که هر جایی آمدم خدمت کنم، آن‌قدر در آن جایگاه به من خدمت شد که شرمنده شدم و سایت هم برای من همین‌طور بود. باز هم این هفته را به اعضای چراغ خاموش سایت تبریک می‌گویم که صادقانه و عاشقانه خدمت می‌کنند.

در ادامه مراسم تقدیر از خدمتگزاران سایت انجام شد

همچنین در این جلسه آزمون ماهانه آمادگی امتحان راهنمایی در شهریور ماه انجام شد:

تایپ: همسفر مهری، رهجوی راهنما همسفر لیلا (لژیون دوم)
عکاس: همسفر مریم مرزبان خبری
ویرایش و ارسال: راهنمای تازه واردین همسفر مرجان
مرزبان کشیک: همسفر سمیه
همسفران نمایندگی ستارخان

ویژه ها

دیدگاه شما

0 دیدگاه

تاکنون نظری برای این مطلب ارسال نشده است .