English Version
English

انتخاب راه نقش مهمی در زندگی ما دارد

انتخاب راه نقش مهمی در زندگی ما دارد

نهمین جلسه از دوره اول کارگاه‌های آموزش مجازی نمایندگی نائین با استادی همسفر فرشته با دستور جلسه هفتگی «وادی هفتم (رمز و راز کشف حقیقت در دو چیز است، یکی یافتن راه و دوم آنچه برداشت می‌نماییم) و تأثیر آن روی من» روز شنبه 18 شهریورماه 1402 آغاز به کار کرد.

خلاصه سخنان استاد:

وادی هفتم هم می‌تواند در پیچیده‌ترین مسائل فلسفی و هم در ساده‌ترین کارهای روزانه مورداستفاده قرار گیرد. این وادی می‌گوید: «فرمانروای مطلق عقل است» و راه درست را به ما نشان می‌دهد و وقتی بخواهد راه درست را به ما نشان دهد باید یکسری مجهولات را کشف کند.

پیدا کردن راه‌حل مسئله خیلی مهم است؛ یک‌راه ما را به مسلخ می‌برد و یک‌راه به مرغزار؛ پس در اینجا می‌فهمیم که انتخاب راه چه نقش مهمی در زندگی ما دارد و حتی می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. چه انسان‌هایی راه را به‌اشتباه رفته و یا به خاطر انتخاب غلط، خود و دیگران را نابود کرده‌اند؛ شاید خیلی هم تلاش کرده‌اند ولی به خاطر یک انتخاب غلط از تعادل خارج‌شده و کار از کار گذشته است، پس باید در انتخاب راه یا مسیر، تفکر و تعقل کنیم؛ بهتر است قبل از یافتن و پیدا کردن راه حرکت نکنیم.

باید ابتدا چیزی وجود داشته‌ باشد تا بتوانیم آن را کشف کنیم و برای کشف کردن حقیقت یا آشکار ساختن هر موضوعی باید رمز آن را بگشاییم و وقتی رمز آن را پیدا کردیم راه و مسیر حرکت نمایان می‌شود که برداشت ما نسبت به آن را راز می‌گویند. ساده‌تر این‌که؛ برای باز کردن هر قفلی باید کلید آن را پیدا کنیم و قفل را بازکنیم چون اصولاً انسان‌هایی که مشکل درست می‌کنند بیشتر از انسان‌هایی هستند که مشکل را حل می‌کنند. در این وادی انسان‌ها به دودسته تقسیم می‌شوند:
دسته اول: بی‌خردان
دسته دوم: خردمندان

دسته اول، انسان‌هایی هستند که بی‌گدار به آب می‌زنند و به مسلخ می‌رسند. این افراد اصولاً در حال توضیح دادن یا معذرت‌خواهی کردن هستند و قبل از این‌که فکر کنند، حرف می‌زنند و همیشه به دنبال کسانی می‌گردند تا مشکل آن‌ها را حل کنند و فکر می‌کنند: «بهترین راه کوتاه‌ترین راه است» و این دلیل بارزی بر عدم دانایی و آگاهی آن‌ها است.

دسته دوم، انسان‌هایی هستند که قبل از انجام هر کاری تفکر می‌کنند و تمام امورات را بررسی می‌کنند و می‌خواهند به هدف و مقصد راستین و صراط مستقیم با وضعیت مناسب برسند و می‌دانند که بهترین گنج، گنج درون خودشان است و قانون خداوند حساب‌وکتاب خاصی دارد؛  تمامی ادیان و پیامبران هم هدفشان نشان دادن صراط مستقیم است.

ما در یکسری از اتفاقات زندگی‌، خودمان نقش داریم؛ یعنی گاهی اوقات سخنان ما تعیین‌کننده مسیر ما است.

یکی از مسائلی که در این وادی می‌فهمیم این است که باید نقشه هر چیزی را بررسی کنیم و در مورد هر کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم تحقیق کنیم تا راه و مسیر درست مشخص شود. یکی از نشانه‌های راه ‌مستقیم رسیدن به مقصد است و یکی از مسائل راه درست و مستقیم این است که شخص با سلامتی و حال خوب و با وضعیتی مناسب به مقصد برسد، نه این‌که همیشه حالش خراب باشد. در اینجا فکر خالی جوابگو نیست و دلیل و برهان می‌خواهد.

گاهی اوقات وقایعی رخ می‌دهد که عکس‌العمل نشان می‌دهیم یا عکس‌العمل نشان نمی‌دهیم، عکس‌العمل نشان ندادن هم خودش نوعی عکس‌العمل است. عکس‌العمل‌ها گاه ممکن است به صلح و صفا ختم شود و گاه با زمین‌لرزه و طوفان همراه باشد؛ مانند تصمیمی که آقای مهندس برای درمان مصرف سیگار گرفتند و این خودش یک‌راه بود و درمان را توسط آدامس نیکوتین شروع کردند و با تفکر کردن آن را به انجام رساندند و به موفقیت دست پیدا کردند.

در پایان تشکر می‌کنم از جناب مهندس دژاکام و خانواده محترمشان بابت این بستر که برای مسافران و همسفران مهیا کردند و همچنین تشکر می‌کنم از راهنمای عزیزم خانم محبوبه که همیشه  آموزش‌های ناب ‌ایشان چراغ راهم بوده‌ است.


ویراستار: راهنمای تازه واردین همسفر سمانه رهجوی  راهنما همسفر محبوبه (لژیون اول)
عکس و ارسال: همسفر سارا مرزبان خبری
همسفران نمایندگی نائین

 

ویژه ها

دیدگاه شما

0 دیدگاه

تاکنون نظری برای این مطلب ارسال نشده است .