English Version
English

وادی‌ها را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم

وادی‌ها را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم
 
برای پروسه عظیم درمان اعتیاد و در راستای به تعادل رساندن اضلاع مثلث درمان اعتیاد، یعنی، جسم، روان و جهان‌بینی، در وادی اول با موضوع تفکر و نقش حیاتی و کلیدی آن در چگونه زندگی کردن و تکامل آن، آشنا شدیم. در وادی دوم آموختیم که هیچ‌کدام از ما به هیچ نیستیم، حتی اگر خود به هیچ فکر کنیم، آموختیم که احساس پوچی و بیهودگی ناشی از ترس و ناامیدی با حرکت درست و اصولی ما کاملاً از بین می‌رود.
 
در وادی سوم یاد گرفتیم که در مسیر حرکت برای درمان ناامیدی و مشکلات، فقط و فقط روی توانایی‌های خودمان حساب بازکنیم  و به‌هیچ‌وجه حرکتمان را با انتظار کمک و یاری دیگران، متوقف نکنیم، زیرا بار مشکلات روی دوش ماست و تنها کسی که باید آن را حمل و درنهایت زمین بگذارد، فقط خود ما هستیم ولا غیر. در وادی چهارم آموختیم مسئولیت زندگی ما به عهده ماست نه خداوند.
 
نباید مسئولیت‌های حیاتی خود را به خداوند واگذار نماییم و از خویش سلب مسئولیت نماییم، زیرا با این تصور و تفکر، خداوند به ما کمک نخواهد کرد، اما اگر مسئولیت را بپذیریم و حرکت نماییم، آن موقع مشمول رحمت  بی‌انتهای باری‌تعالی قرار خواهیم گرفت. وادی اول تا وادی چهارم، مبانی نظری و تئوری حرکت ما را در درمان اعتیاد و مشکلات تبیین می‌نماید. خطوط فکری ما را برای حرکت درست ترسیم می‌کند و ما آماده حرکت می‌شویم، زیرا وادی پنجم فرمان حرکت را صادر می‌کند.
 
«در جهان ما، تفکر، قدرت مطلق حل نیست. توأم با رفتن و رسیدن، آن را کامل می‌نماید.»
 
وادی پنجم با صراحت تمام می‌گوید که بایستی حرکت کنی  و تا حرکت نکنی ، هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد. فکر و تفکر، به‌تنهایی حلال مشکلات نیست، برای رسیدن به محصول و نتیجه و حل مشکلات و یا درمان اعتیاد، بایستی حرکت نماییم. حرکت است که تفکرات ما را کامل می‌نماید و ما را به مقصود می‌رساند. در جهان ما، تفکر قدرت مطلق حل نیست. شاید در جهان‌های دیگر و بعد از مرگ، تفکر، قدرت مطلق حل باشد، اما در جهان ما و بعد فیزیک، تفکر درحالی‌که بسیار مهم و حیاتی و تعیین‌کننده است، اما قدرت مطلق حل نیست. قدرت مطلق حل مشکلات، در تفکر صحیح و سالم بر مبنای آموزش و دانایی و حرکت و عمل سالم است.
 
 
جناب آقای مهندس دژاکام تأکید می‌نمایند که علم و دانش کنگره 60 نظری نیست بلکه عملی است. بایستی آموخته‌ها به عمل درآیند زیرا در غیر این صورت برای باورها ارزشی نیست و صرف دانستن به‌جایی نمی‌رسیم. در کنگره 60 آن‌هایی موفق هستند، آن‌هایی به درمان و رهایی می‌رسند، آن‌هایی به تعادل و حال خوش مدنظر کنگره 60 می‌رسند، آن‌هایی به جایگاه کمک راهنمایی و سایر جایگاه‌های خدمتی می‌رسند که آموخته‌هایشان را به اجرا گذاشته‌اند.
 
وادی پنجم می‌خواهد به ما بگوید که تفکرات ما تا زمانی که حرکت نکنیم، از قوه به فعل تبدیل نمی‌شوند . ما با استفاده از تفکراتمان و با استفاده از قدرت تصویرسازی ذهن، هر چیزی را می‌توانیم در همین لحظه در ذهن خود خلق نماییم، حتی غیرممکن‌ها را، این توانایی همان قدرت کن‌فیکون است که خداوند، تمام و کمال آن را در اختیار دارد و هر چیزی را می‌تواند در لحظه خلق نماید. یا به‌عبارت‌دیگر، شو شود، بنابراین وادی پنجم یک قانون است و در تمامی سطوح زندگی ما، چه بخواهیم و چه نخواهیم حکم فرماست.
 
وادی پنجم می‌گوید: تفکر به‌تنهایی کارساز نیست و باید همراه با حرکت و عمل باشد؛ یعنی ساختارهای فکری خود را به ساختارهای عملی و اجرایی تبدیل کنیم. اگر ما نتوانیم ساختارهای ذهن و فکر خود را تبدیل به ساختارهای عملیاتی نماییم، هیچ‌وقت به نتیجه نمی‌رسیم. باید با اعتمادبه‌نفس کامل، بدون هیچ‌گونه استرس و ترسی، خواسته‌های خود را اجرا کنیم و برای رسیدن به این خواسته‌ها باید رفتار و کردار خود را پاک‌سازی و تزکیه کنیم.
 
سه اصل مهم و اساسی در وادی پنجم، پندار سالم، کردار سالم  و گفتار سالم است. اگر تفکراتمان سالم باشد، کردار و گفتارمان هم خودکار، سالم خواهد بود. پس باید تزکیه و پالایش را از خود شروع کنیم و به‌طرف ارزش‌ها قدم برداریم و از ضد ارزش‌هایی مثل دروغ، غیبت، قضاوت و خیلی مسائل ضد ارزشی دیگر دوری‌کنیم. بعضی مواقع ما نمی‌دانیم انجام چه‌کاری به نفع ماست و انجام چه‌کاری به ضرر ماست یا این کار، ارزش است یا ضد ارزش. عقل سالم حکم می‌کند از انجام دادن این کارها دست‌برداریم.
 
قناعت به معنای خساست نیست. خداوند هم در قرآن می‌گوید: بخورید و بیاشامید ولی اسراف و زیاده‌روی نکنید. با قناعت و برنامه‌ریزی درست در زندگی می‌توانیم پایه و بنای زندگی خود را درست و محکم بنا کنیم. با صبر و پشت سر گذاشتن مشکلات و با تلاش و کوشش می‌توانیم به نتیجه مطلوبی برسیم. هر چیز باید زمانش برسد و باید تلاش کنیم، نقطه صبر و تحمل خود را بالا ببریم.
 
گاهی اوقات از روی جهل و نادانی در زندگی دیگران سرک می‌کشیم، با تجسس و شایعه‌پراکنی و قضاوت‌های بی‌مورد، با آبروی دیگران بازی می‌کنیم. بهترین کار این است که دوربینمان را از روی زندگی دیگران برداریم و وقت و انرژی خود را صرف زندگی خودمان کنیم. بهترین پشتوانه هر زندگی پس‌انداز است؛ چه نقدی و چه غیر نقدی. چه خوب است که هرکدام از ما یک پس‌انداز مادی برای این دنیا و یک پس‌انداز و توشه معنوی برای آخرت خود داشته باشیم.
 
بهترین راه خوشبختی و تکامل در این است که به خدا در لحظه‌لحظه زندگی خود اعتماد داشته باشیم و تمام مقدرات را بپذیریم و تسلیم قدرت مطلق او باشیم، تمام اموراتمان را به او بسپاریم و بدانیم که بدون خواست خدا، برگی از درخت نخواهد افتاد. خداوند آن‌قدر مهربان و بزرگ است که از خطاهای ما می‌گذرد و هیچ‌وقت بندگانش را تنها نمی‌گذارد و همیشه به ما گفته که از تو حرکت، از من برکت. کافی است که داده‌هایش را شکر که رحمت و نداده‌هایش را سپاس که حکمتی در آن است. به او ایمان و اعتماد داشته باشیم  تا در مسیری که گام برداشته‌ایم، راه را برایمان هموار کند، فقط باید باورش کنیم.
 
به امید این‌که بتوانیم تمام وادی‌ها را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم و از نکته به نکته آن برداشتی دقیق و کاربردی داشته باشیم نه تئوری و گذرا.
 
برداشت از: وادی پنجم
نویسنده: همسفر اکرم لژیون هشتم
همسفران نمایندگی شیخ بهایی

ویژه ها

دیدگاه شما

21 دیدگاه

 • همسفر طیبه لژیون 2

  با عرض سلام و خدا قوت به همسفر اکرم 🌹از سخنان شما متوجه شدم که باید با اعتماد به نفس کامل ،بدون هیچ استرس وترس خواسته‌های خود را اجرا کنم وبرای رسیدن به این خواسته ها باید رفتار و کردار خود را تزکیه کنم .

 • همسفر خزر لژیون ۲۰

  سلام و عرض خدا قوت خدمت خانم اکرم عزیز. بسیار بسیار آموزش گرفتم از تک تک صحبت هاتون و به این نکته پی بردم که هر کدام از ما با حرکت در جهت ارزش ها و دوری از ضد ارزش‌ها می‌توانیم به صلح و آرامش برسیم و آموزش های ما زمانی به بار خواهد نشست که با تزکیه و پالایش در جهت ارزش‌ها گام برداریم.

 • سمیه ا.لژیون ۱۱ شیخ بهایی

  ممنونم از خانم اکرم عزیز خیلی با تسلط کامل وادی پنجم را توضیح دادند

 • همسفر آرزو لژیون 17

  خداقوت خانوم اکرم عزیز بسیار آموزنده بود بهترین راه خوشبختی اینه که به خداوند ایمان داشته باشیم و برای هر کاری اول ایمان بعد تفکر و بعد در صراط مستقیم حرکت کردن 🌹

 • الهه

  در مدرسه یاددادند که عالم بی عمل مثل زنبور بی عسل است ولی اینجا تازه متوجه عمق مطلب شدم.سپاس از همه مخصوصا بنینگزار کنگره

 • مریم ط لژیون۲۱

  سلام و خدا قوت ب خانوم اکرم عزیزم و تمامی عزیزان زحمت کش در سایت و کنگره .درسته ما باید حرکت کنیم و تا حرکت نکنیم و آموزش هامونو عملی نکنیم ب نتیجه ای نمیرسیم .ب اون حال خوش و آرامش نمیرسیم ❣️❣️❣️❣️

 • مریم علیزاده

  با عرض سلام و خداقوت خدمت خانوم اکرم عزیز از برداشت کامل و جامع شما بسیار سپاسگذارم امیدوارم برکات خالصانه خدمت شما ب زندگیتان بر گردد

 • همسفر پریسا

  وادی پنجم آغاز عمل کردن به دانسته ها و رسیدن به دانایی موثر است و برای اینکه بتوانیم در این راه موفق باشیم جناب مهندس با تدبیر چند پله بسیار مهم را بیان کردند که هرکدام از آن اگر به درستی عملی شود قطعا ما به صلح و ارامش همراه با عشق و محبت خواهیم رسید.

 • همسفرمهتاب لژیون 5

  با تشکر از همسفر خانم اکرم، بهترین راه خوشبختی و تکامل در این است که به خدا در لحظه لحظه زندگی خود اعتماد داشته باشیم؛ و تمام مقدرات را بپذیریم و تسلیم قدرت مطلق او باشیم. سه اصل مهم و اساسی در وادی پنجم پندار سالم، کردار سالم و گفتار سالم است.

 • همسفر فرشته ل۱۷

  خوشبختی یعنی این که در لحظه لحظه زندگی به خداوند اعتماد داشته باشیم💖 خانم اکرم عزیز خدا قوت و نوشته بسیار عالی و آموزنده ای بود 💖

 • همسفر نجمه لژیون هفتم

  سلام خدمت خانم اکرم عزیزم که با مشارکت زیبایتان به من آموختید که هیچ چیز در هستی بدون حرکت و سکون نیست باید برای رشیدن به حال خوش و آرامش باید تفکر کنم و حرکت من در صراط مستقیم باشد تا به نتیجه مطلوبی برسم

 • مریم احمدی

  بهترین راه خوشبختی وتکامل در این است که لحظه لحظه زندگی خود ،به خداوند اعتماد داشته باشیم.وقتی در صراط مستقیم با شیم وتلاش و کوشش برای بدست آوردن خواسته معقول باشه وبه خداوند ایمان داشته باشیم قطعا انرا بدست می اوریم چون خداوند فرموده از تو حرکت از مت برکت.خانم اکرم عزیز وادی را به زیبایی بیان کردید

 • همسفر نسیم

  سلام خدمت خانم اکرم عزیزم و تمامی خدمت گزاران عزیز سایت، خواندن این مطلب تلنگری بود برایم که بدانم در هر لحظه ای باید در حال حرکت باشم و سکون برابر سقوط انسان است.🌹🌹🌹🌹

 • همسفرزهراپن،لژیون ۲۳،شیخ بهایی

  سلام وخداقوت خدمت خانم اکرم عزیز،،خیلی ازبرداشت زیباوکامل تولذت بردم واموزش گرفتم،،امیدوارم موفق وپیروزباشید.

 • همسفر منیژه ل 16

  با سلام و درود خدمت خانم اکرم عزیز.درست فرمودید که ساکن بودن ما کاری از پیش نمی برد.باید حرکت کرد و با حرکت راه نمایان خواهد شد .سپاس از وجود پر مهرتان.

 • الهام همسفر پژمان از شعبه اردستان

  با سلام و احترام خدمت تمام اعضا شعبه شیخ بهایی.خاتم اکرم جان بسیار عالی.بسیار از شما سپاسگزارم که خیلی زیبا و عاشقانه به آرامی و مداوم در کنگره در مسیر خدمت قدم برمی‌دارد . بسیار آموزش گرفتم و انشالله که من هم بتوانم وادی پنجم را به درستی عملی کنم 🙏🌸🍃💚

 • همسفر طیبه لژیون 2شیخ بهایی

  قناعت به معنای خساست نیست .با قناعت وبرنامه ریزی درست در زندگی میتوانیم پایه و اساس زندگی خود را درست ومحکم بنا کنیم .با تشکر از همسفر اکرم به خاطر مقاله زیبا ودلنشینشان .🌹

 • همسفر محبوبه لژیون یکم

  عرض سلام و خدا قوت خدمت خانم اکرم عزیز، وادی پنجم را بسیار زیبا وشیوا بیان کردید. آموختم که هر چیزی باید زمانش فرا برسد، ما باید تلاش کنیم و صبر و تحمل خود را بالا ببریم. بسیار سپاسگزارم از خدمتگزاران سایت

 • همسفر شهین از شعبه شیخ بهایی

  باعرض سلام خدمت خانم اکرم عزیز.از مقاله ی زیبایتان بسیار اموزش گرفتم. باتشکر از اعضای محترم سایت

 • همسفر زهره لژیون هشتم

  باعرض سلام وخداقوت خدمت خانم اکرم عزیزم بسیار اموزش گرفتم ازمقاله شما که خداوند انقدر مهربان وبزرگ است که بندگانش راتنها نمی گذاردوهمیشه به ماگفته است ازشما حرکت ،ازمن برکت وبه داده هایش شکر ونداده هایش هم شکر چون حکمتی دارد وخداقوت به خدمتگزاران سایت وخانم فخری عزیز

 • همسفر شهربانو ل ۲۴

  عرض سلا م و خدا قوت خدمت خانم اکرم عزیز بسیار آموزنده بود و لذت بردم از صحبتهای شما که فرمودیدخداوند آنقدر مهربان و بزرگ است که از خطاهای ما میگذرد و هیچ وقت بندگانش را تنها نمی گذارد و همیشه به ما گفته که از تو حرکت و از من برکت کافی است داده هایش را شکر که رحمت و نداده هایش را سپاس که حکمتی در آن است بسیار متشکرم . بسیار متشکرم از مسئولین سایت.