English Version
English

ماتریکس برای جنگ ویتنام بود نه برای درمان شیشه

ماتریکس برای جنگ ویتنام بود نه برای درمان شیشه

دوازدهمین جلسه از دور بیست و یکم سری کارگاه‌های آموزشی کنگره 60 مخصوص لژیون پزشکان در پارک طالقانی با استادی دکتر فرشته و نگهبانی جناب مهندس و دبیری دکتر طوطی با دستور جلسه: «شیشه» روز جمعه مورخ 18 شهریور‌ماه 1401 رأس ساعت 8 صبح آغاز بکار نمود.

سخنان استاد:
خیلی خوشحالم که امروز در خدمت شما هستم؛ من دکتر فرشته تکیه فردی، مؤسس و درمانگر کلینیک فرشته هستم.
دستور جلسه امروز شیشه است. داشتم خدمت آقای مهندس عرض می‌کردم که اگر امروز ما این‌قدر راحت نشسته‌ایم در مورد شیشه صحبت می‌کنیم، واقعاً این‌طور نیست که بیرون از کنگره و در جامعه هم با آن این‌طور برخورد کنند، چون می‌دانیم که شیشه چقدر تأثیرات منفی و مخربی دارد ولی اینجا ما با اعتمادبه‌نفس کامل داریم صحبت می‌کنیم، مبحث را باز می‌کنیم و اینکه خیال همه را راحت می‌کنیم از اینکه درمان شیشه به‌طور کامل اتفاق افتاده است. من برای شروع می‌خواهم تاریخچه‌ای از شیشه بگویم، در سال ۱۸۹۳ اولین بار به‌نوعی در آلمان یا ژاپن ساخته شد، در جنگ جهانی دوم از آن استفاده شد برای سربازان جنگی که مانع خستگی و خوابیدن بشود و انرژی آنها را بالا ببرد تا بتوانند به جنگ خود ادامه بدهند و بعدازآن متأسفانه این تأثیرات کوچک به‌ظاهر مثبت باعث شد که به مصرف بی‌رویه بپردازند.

همان‌طور که می‌دانید اسم اصلی آن ‌هم متا‌ آمفتامین هست و درواقع دومین ماده‌ای که از متا‌ آمفتامین گرفته شد شیشه است و اولین ماده قرص اکستازی هست، دومین ماده همان شیشه است که ما الآن در مورد آن صحبت می‌کنیم. آنچه که می‌خواهیم بگوییم مکانیسم اثر آن است. در مورد مکانیسم اثر شیشه  ما می‌دانیم که یک سری عوارض CNS یا عوارض مغزی دارد و یک سری عوارض روی تمامی فیزیولوژی اندام‌ها و آن اثری که روی CNS می‌گذارد، اندکی اثرات به‌ظاهر مثبت دارد که انسان به همین دلیل دچار اعتیاد به آن می‌شود، ازجمله اینکه انرژی مضاعف ایجاد می‌کند، تولید دوپامین را تا ۱۱ برابر افزایش می‌دهد و این خیلی مهم است، ما در مورد تریاک می‌گوییم ۴ برابر دوپامین را افزایش می‌دهد و این‌قدر حالت نشئگی ایجاد می‌کند، اما شیشه تا ۱۱ برابر بالا می‌برد، پس بنابراین یک سرخوشی بسیار زیادی دارد و اینها دچار افزایش فعالیت فیزیکی می‌شوند و می‌توانند بدون خواب و بدون خوراک ساعت‌ها و روزها کار کنند و خیلی برونگرا می‌شوند، همان افرادی که معمولاً دچار افسردگی شده بودند یا هر چیز دیگری، یک تغییر شخصیت می‌دهند، یک شخصیت دوبعدی به وجود می‌آید. در مواقعی که مصرف می‌کنند کاملاً شخصیتی تهاجمی دارند و اگر گاهی مصرف بی‌رویه باشد و ادامه‌دار، گستاخ می‌شوند و ممکن است دعواهای منجر به قتل هم اتفاق بیافتد. به خاطر توهم شدیدی که در سیستم مغزی ایجاد می‌کند که هیچ ماده مخدری به این شدت مشکل‌ساز نیست؛ ولی درعین‌حال یک شخصیت دوم هم پیدا می‌کنند. زمانی که مصرف پایین می‌آید دچار افسردگی می‌شوند.

مادری برای من توضیح می‌داد که گاهی فرزندم من را تهدید به قتل می‌کند و گاهی هم می‌نشیند و گریه می‌کند و عین یک بچه مظلوم مرا در آغوش می‌گیرد. این شخصیت‌ها را ما در هیچ ماده مخدر دیگری نمی‌بینیم. عوارض دیگری که دارد عوارضی هست که روی سیستم قلب و عروق به وجود می‌آورد، ایجاد فعالیت سمپاتیک می‌کند، کاتکولامین ها را افزایش می‌دهد، تپش قلب ایجاد می‌کند، باعث افزایش فشارخون، تاکی کاردی و تاکی پنه می‌شود، روی سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد، باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شود و به همین خاطر عوارض پوستی شدید، قارچ‌های پوستی و جوش‌های چرکی به وجود می‌آید، حتی افراد در این رابطه احساس می‌کنند که حشره یا کرم‌هایی زیرپوست در حال حرکت هستند، به همین دلیل شروع می‌کنند به درآوردن آنها و دست‌ها و بدن خودشان را زخمی می‌کنند، قاعدتاً باعث میدریاز چشم می‌شود، مردمک‌های چشم گشاد می‌شود، اینها دچار هایپرترمی می‌شوند، درجه حرارت بدن آنها بالا است و تعریق دارند. شیشه خیلی خیلی عوارض دارد، ممکن است منجر به سکته قلبی بشود و اگر ادامه‌دار باشد می‌تواند واقعاً کشنده باشد، می‌تواند تغییرات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند و کاملاً به یک سری بیمارهای روانی منجر بشود، مانند اسکیزوفرنی که بدترین شکل آن است.
ما این مسائل را گفتیم و شکل آن‌هم که می‌دانید یک ماده سفیدرنگ و بدون بو اما تلخ است و قاعدتاً موارد مصرف آن، هم به‌صورت خوراکی است، هم از طریق بینی و هم از طریق کشیدن است و هم از طریق تزریق که متأسفانه، به هر نوعی از آن استفاده کرده‌اند. مسئله دیگر این‌که شیشه مصرف دارویی هم داشته است، در اسپری‌های بینی که سودوافدرین داشت استفاده می‌شد و برای حملات نارکولپسی یا حملات خواب هم استفاده شده و یا در بیماری‌های کم‌توجهی و بیش فعالی به‌نوعی از آن استفاده می‌کردند، برای توجه بیشتر و شاید برای چاقی‌های مفرط، بنابراین ما باید خیلی خیلی نسبت به این موضوع اشراف داشته باشیم که بدانیم درمان چقدر سخت‌تر هست، ما الآن در کلینیک مشغول هستیم، قطعاً شما همکاران عزیز هم وقتی‌که بیمار شیشه‌ای وارد کلینیک شما می‌شد، وحشت می‌کردید، ما حاضر بودیم تمام بیماران را ببینیم اما در مورد بیمار شیشه‌ای، اوضاع کمی متفاوت بود، مخصوصاً اگر شخص فقط شیشه مصرف می‌کرد و ماده مخدر دیگری کنارش مصرف نمی‌کرد؛ و اما وارد شدن این ماده به کشور ما از طریق آسیای شرقی بود و می‌توانیم بگوییم قبل از سال ۸۳ این ماده در ایران نبود و در سال ۸۶ مواردی از آن مشاهده شد. در سال ۸۸ هم آقای مهندس در مورد این موضوع هشدار دارند چون واقعاً جامعه درخطر بود و سه سی‌دی هم در مورد این موضوع ارائه دادن و این را به‌عنوان یک سونامی اعلام کردند که اگر ما این موضوع را کنترل نکنیم تا دو سه سال دیگر تمام جامعه را دربرمی گیرد و دیگر نمی‌توانیم آن را مهار کنیم و خودشان شروع کردند تا طرح پایلوت را اجرا کنند و در ابتدا با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر، قرار بر این شد که افرادی که علاوه بر شیشه ماده مخدر دیگری نیز مصرف می‌کردند، مجاز به این بودند که وارد این طرح پایلوت بشوند برای درمان و با داروی ot روی آنها کار بشود و درمان در آنها به‌راحتی اتفاق افتاد و نتایج بسیار خوبی هم داشت.

ما در کلینیک هم درمانگر هستیم و کنگره پروتکل شیشه را به ما ارائه کرده است، ما می‌دانیم که برای درمان شیشه هیچ دارویی نباید تجویز بشود الا داروی ot و به همراه این دارو باید روی روان و جهان‌بینی افراد کار کنیم، چون بدون دارو محال ممکن است حتی بتوانیم با آنها راجع به درمان صحبت کنیم و اینجاست که فرق بین کنگره ۶۰ با دیگر نهادها و گروه‌ها مشخص می‌شود و ما مرهون روش کنگره ۶۰ برای درمان شیشه و تمامی مخدرهای دیگر هستیم. درمان در کنگره، نسبت به هر جای دیگری، بسیار آسان و راحت به دست می‌آید، کسانی که علاوه بر شیشه، ماده دیگری مصرف می‌کنند، مثل تریاک یا شیره، مصرف شیشه بلافاصله قطع شده و طبق مصرف غالب، دارو به میزان مشخص شده به فرد داده می‌شود اما کسی که فقط شیشه مصرف می‌کند را با ۰٫۳ سی‌سی، شروع می‌کنیم و ابتدا در هفته اول، روزانه یک وعده به فرد دارو می‌دهیم، هفته دوم، مصرف به همان مقدار و روزانه دو وعده و هفته سوم همان میزان، روزانه سه وعده دارو می‌دهیم، بعدازآنکه دارو در سه هفته مشخص داده شد، در ادامه مصرف را کمی بالا برده و تا ۲۱ روز دیگر ادامه می‌دهیم، برای افزایش مصرف، مقدار دارو را تقسیم‌بر ۰٫۸ و برای کاهش مصرف، مقدار را ضرب‌در ۰٫۸ می‌کنیم و پله را هر ۲۱ روز تغییر داده و تا سقف ۱٫۵ سی‌سی در هر وعده یا ۴٫۵ سی‌سی در روز بالا می‌بریم، یک پله دیگر در مقدار مشخص شده سقف دارو، تثبیت می‌کنیم و بعد شروع به کاهش مصرف می‌کنیم و به همان صورت ۲۱ روزه کاهش می‌دهیم تا مقدار ۰٫۳ در سه وعده، بعد ۰٫۳ در دو وعده و در انتها هم در یک وعده و تمام این پروتکل برای این هست که درمان کمتر از ۱۰ ماه اتفاق نمی‌افتد و در طول این مدت تمام سیستم‌های تولیدکننده مواد شبه افیونی بدن بازسازی می‌شوند و هم‌زمان با آموزش‌های کنگره روی جهان‌بینی فرد کار می‌شود تا درنهایت درمان حاصل شود. ما در کلینیک سه نفر مصرف‌کننده شیشه داشتیم که به لطف خداوند در حال حاضر درمان شده‌اند، کمک راهنما شده‌اند، حتی یکی از آنان به تیم ملی راگبی هم دعوت شده و همه اینها برای خیلی از افراد غیرقابل‌باور است، زیرا اتفاق‌های وحشتناکی در اثر مصرف شیشه رخ داده است. همه ما مدیون کنگره ۶۰، آقای مهندس و تمامی کسانی که در این حوزه خدمت می‌کنند، هستیم و به همه آنها افتخار می‌کنیم.

مشارکت‌ها

خانم دکتر شهرزاد مرادی مؤسس و مسئول فنی مرکز دکتر مرادی.
صبح همگی به خیر، همان‌طور که خانم دکتر فرشته اشاره نمودند، متأسفانه همه ما در کلینیک به‌عنوان درمانگر با بیمارانی با مصرف شیشه مواجه بودیم و بازهم متأسفانه در خیلی از افراد شدت شدیدترین علائم بیماری روان‌پزشکی را در آنها دیده‌ایم و من چه بسیار بیمارانی که داشتم و واقعاً آدم مستأصل می‌شود من حتی این افراد را به‌عنوان یک اورژانس روانشناسی می‌دیدم چون این افراد هم خطر جانی برای خود و خانواده دارند و مسائل اورژانس را با خانواده مطرح کردم، ما در بحث درمان خودمان همان مشاوره ماتریکس را داشتیم و درمان‌های روان‌پزشکی، منتهی اگرچه در این زمینه همکاران توانمندی داشتم اما یک نکته بسیار مسئله‌ساز با این روش درمان وجود داشت، این بود که از ابتدا بیمار آرامش ندارد و به این جهت باید ابتدا بتوانیم این فرد را آرام کنیم تا بتواند حرف ما را گوش بدهد و درک کند صحبت‌های مشاور را و این یک مشکل بود و دیگر مسئله هم خانواده بوده؛ اما از زمانی که از طریق کنگره و راهنمای کنگره که در کلینیک داریم این موضوع را خیلی راحت‌تر ارجاع می‌دهم، یکی از نکات مثبتی که در کنگره دیدم راهنما با بیمار پیوند و ارتباط برقرار می‌کنند و آن قواعدی که دارند مانند دیر آمدن، مشارکت نکردن، سی دی ننوشتن و دیگر مسائل اجرا نشود از درمان خارج می‌شوند، هرچند در ابتدا برای بیمار این مسئله خوشایند نیست، اما عملاً نتیجه آن را خواهیم دید و پس از گذشت یک مدت می‌بینیم که بیمار به آرامش رسیده. موضوع دیگر اینکه اگر به بیمار بگوییم درمان فقط از طریق مشاوره و روانشناس است یک مقدار کار را سخت می‌کند و پذیرشش سخت است و نکته دیگر علاوه بر تأثیرات فیزیولوژی و داروی که به او می‌دهیم بیمار ازنظر روانی هم پذیرفت که درمان در حال اتفاق افتادن است و این موضوعی هست که من خوشبختانه دیدم و بخصوص مریضی که فقط شیشه مصرف داشته باشد یک معضل می‌شود در کلینیک برای ما، یعنی هم متقاعد کردنش به اینکه درمان چگونه باید صورت بگیرد و اینکه چیزی به‌عنوان دارو به او ندهیم واقعاً همیشه گارد می‌گیرند. برای همه همکاران آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم در جهت درمان بیماران بیشتر تلاش کنیم و به موفقیت برسیم و از برنامه‌های جناب مهندس بسیار ممنون هستم.

سلام دوستان سمیه هستم یک همسفر.
با اجازه آقای مهندس می‌خواهم از مشاهدات خودم در باشگاه تیراندازی باکمان کنگره در خصوص شیشه صحبت کنم، من حدود دو سال است که ر باشگاه تیر و کمان کنگره ۶۰ حضور پیدا می‌کنم و واقعیت قبل از این در کلینیک بیمار با مصرف شیشه دیده بودم و از روش ماتریکس هم استفاده کرده بودم، ولی درمان واقعی را در کنگره ۶۰ دیدم، چراکه از کسانی که خوب‌های تیراندازی بودن قبلاً مصرف‌کننده شیشه بودند و این موضوع خیلی برای من جالب بود. در باشگاه وقتی متوجه شدم نفر اول باشگاه قبلاً مصرف‌کننده شیشه بودند و تا این حد الآن در همه جنبه‌ها زندگی آرام است و عالی هست، خیلی تعجب کردم و درمان شیشه در کنگره انجام شد، چراکه در همه جنبه‌ها کار شده است، ممنون از اینکه به صحبت‌های من گوش دادید.

سلام دوستان احسان هستم یک مسافر
بنده پزشک کایروپرکتیک هستم، ولی امروز می‌خواهم از دیدگاه یک صرف‌کننده صحبت کنم، چون همه اینجا اساتید هستند و بهتر از من مخدر و محرک را می‌شناسند، همه ما اینجا جمع شده‌ایم جهت مبحث درمان مخدرها، در کار ما پزشکان زمانی که دیسک را عمل می‌کنند یک فیلر را جایگزین می‌کنند که بعدها باعث مشکل می‌شود، در خصوص درمان شیشه هم متادون این کار را انجام می‌دهد ولی به قول شاعر تیری که چشم تو رها کرد دیدی چه ها کرد، هزار درد آورد و فقط یکی را دوا کرد مسائلی که برای خودم خیلی جای سؤال دارِد روی درمان اعتیاد با روش اوتی، کسانی که هروئین مصرف می‌کردند چون به‌عنوان یک مسئله ضد درد استفاده می‌کردند، رفلکس‌های عصب‌های داخل مغز باعث ایجاد خون مردمی می‌شد که زمان MRI هم پزشکان گفتند سکته‌های خیلی خفیف ایجاد شده که بعدها برای شخص آلزایمر می‌آورد و مشکلات جانبی خواهد داشت ولی در حال حاضر در کنگره می‌بینیم شخصی که مدت‌ها مصرف‌کننده بوده الآن شاعر، نویسنده و یا در حال ادامه تحصیل می‌باشد. این جای تقدیر و تشکر دارد که مسئولیت کاری که پذیرفتیم را کاملاً بر عهده بگیریم. ممنون که به صحبت‌های من گوش دادید.

سلام دوستان فریبا هستم یک همسفر
در خصوص درمان شیشه بزرگواران صحبت‌های کامل را انجام دادند، اما در کنارش من می‌خواستم یک موضوعی را مطرح کنم که فکر می‌کنم زحمت را به خانم دکتر داده‌ام که انشالله مطرح کنند، همان‌طور که فرمودید درمان شیشه، هروئین و درمان تمامی مواد مخدر مشخص است و واقعاً یک انرژی خیلی زیادی را از درمانگرها می‌گیرد، درمانگرهای عزیز برای اینکه این انرژی مضاعف را اشته باشند نیاز به این دارند که واقعاً خود آنها هم فول انرژی باشند، برای اینکه همچنین شرایط خوبی فراهم شود یکی از موارد ورزش است، ما درمانگرها نیاز داریم یک مقدار انگیزه‌های خود را بالا ببریم که به‌زور هم شده به‌نوعی خودمان را به ورزش برسانیم، حالا هفته‌ای یک الی دو بار به هر طریقی شده ورزش کنیم، من از آقای مهندس خواهش می‌کنم اگر ممکن است همان‌طور که بزرگواری کردند برای تیم مراجعین تیم‌های خوب ورزشی فراهم کردند یک فکری هم به حال تیم ورزشی درمانگرها بکنند که ما اجبار پیدا کنیم و تنبلی هم کنار برود و بتوانیم با ورزش انرژی کسب کنیم. ممنونم که به من وقت مشارکت دادید.

سلام دوستان محمد هستم یک همسفر از مرکز آرش
از چند زاویه می‌خواهم به شیشه نگاه کنم که هم درمان آن را که استفاده کردیم، همان‌طور که می‌دانید آمار شیشه ۵۰ درصد برعکس مواد مخدر دیگر ۵۰ درصد خانم‌ها هستند و ۵۰ درصد دیگر آقایان هستند و این آمار خیلی وحشتناکی است. برای درمان آن طبق پروتکل وزارت بهداشت، ماتریکس بود که عملاً یک مورد هم نداشتیم که با ماتریکس بتوانیم شخص مصرف‌کننده شیشه را درمان کنیم. عملاً بیمارانی که مصارف دیگری هم به‌غیراز شیشه داشتند ما راحت‌تر در بخش درمان می‌توانستیم عمل کنیم؛ و بر طبق پروتکل کنگره ۶۰ همه بیماران جواب گرفتیم و درمان شدند. شیشه یک اسم خیابانی هم دارد به نام یخ، کریستال دارد. برای درمان آن‌هم دو مورد مراجعه‌کننده داریم. دسته اول توهم شدید دارند این‌ها ترجیحاً ما این بیماران را به‌صورت فیلم‌برداری روز اول توهماتشان را به ما بگویند و یک هفته بعد توهماتشان می‌رود همین فیلم را ما به آنها نشان بدهیم و به آنها بگوییم که شما این شخص داخل فیلم بودید و این اور عمیقی روی بیمار داشت و مسئله دیگر هم وجود دارد در خانم‌ها چون یک شایعاتی هست راجع به شیشه که اعتیاد ندارد و جز مواد مخدر نیست. من یک چند بیمار داشتم که برادر بودند و هروئین مصرف می‌کردند بعد چند مدت نیامدند به آنها زنگ زدم مادرشان جواب داد و گفت خدا را شکر دیگر مصرف نمی‌کنند و بجای آن شیشه مصرف می‌کنند و خیلی خوب شده اوضاع‌واحوال، شیشه را جهت سکس استفاده می‌کنند و بر این باورند که تا ۳۰۰ برابر افزایش می‌دهد و همین خودش یک انگیزه هست؛ و یک مسئله دیگر را هم که در خانم‌ها وجود دارد جهت لاغر شدن استفاده می‌کند. خیلی ممنون که به مشارکت من گوش دادید.

مشارکت همسفر زهره دانشجوی سال آخر ارشد روانشناسی عمومی
سلام دوستان زهره هستم همسفر؛ آن چیزی که من در طول این جلسات متوجه شدم این است که دارو به‌تنهایی آیا مشاوره‌های روانشناسی به‌تنهایی نمی‌تواند درمانگر اعتیاد باشد. برکه تلفیقی از این دو می‌تواند باعث شود که یک فرد مصرف‌کننده به رهایی برسد علم کنگره ۶۰ تلفیقی از رویکرد کرفت، جانسون، مصاحبه انگیزشی و ماتریکس است. مثلاً در رویکرد کرفت با خانواده شخص مصرف‌کننده صحبت می‌کنند و دیدگاه آنها را نسبت به فرد مصرف‌کننده تغییر می‌دهند. یا در رویکرد جانسون به شخص می‌گویند لازم نیست حتماً به ته خط رسید از هرکجا که شروع کنید دیر نیست و به او آموزش می‌دهند؛ اما همه اینها با یک قوای فکری خوب و با عمل سالم در کنگره ۶۰ جمع شده است. برای درمان شیشه روان‌پزشک داروهای زیادی تجویز می‌کند ولی ما می‌بینیم که تمام آلکالوئیدهای موجود در اپیوم را همه این داروها دارند پس اپیوم بهترین دارو برای درمان شیشه همچنین آموزش‌هایی که راهنما می‌دهد و همیاری‌هایی که مددکار یا روانشناس دارد و آموزش‌هایی که از راهنما پیروی می‌کند باعث رهایی فرد مصرف‌کننده می‌شود ممنون که به صحبت‌های من گوش کردید.

مشارکت دکتر بیژن
صحبت‌های زیادی مطرح‌شده است ولی بخش‌هایی که چالش‌برانگیز است در حیطه مداخلات کنگره ۶۰ برای مثال همین استفاده از اپیوم تینکچر در مصرف‌کننده‌های محرک. کنگره ۶۰ ازنظر صورت‌مسئله اعتیاد می‌گوید سیستمی که آسیب دیده است سیستم ایکس است و ریکاوری سیستم ایکس کمک می‌کند به رهایی بیمار از آن فرایند و الزاماً نیاز نیست ماده مصرفی با داروی که ما تجویز می‌کنیم مطابقت داشته باشد و در این زمینه یک سری اویدنس به دست من رسیده که در آن نشان می‌دهد، برای درمان بیماری که از مشتقات افدرین استفاده می‌کند نیازی به استفاده از آگونیستهای آمفتامینی نیست. این انتقادی است که به کنگره می‌کنند ولی آنها هم چیزی برای ارائه ندارند و فقط می‌گویند این کار درست نیست. آن چیزی که ما شاهد آن هستیم روجی بیمارانی که متامفتامین مصرف می‌کردند خیلی معنادار است. ولی این پروسه برای منتقدین ممکن است تعریف‌نشده باشد. مسئله دیگر این‌که چرا مصرف‌کننده‌های هروئین و شیشه بیشتر از صرف‌کنندگان خانواده مرفین در کنگره جواب می‌گیرند؟ چون در تجویزهای قبل از کنگره در حیطه mmt دوز داروی تجویزی خیلی بالا بود. به‌طورکلی موادی که گیرنده‌های دوپامینی نوع ۱ را درگیر می‌کنند همان موادی هستند که اثر هارش دارند مواد با اثر هارش بیشترین اثرپذیری را در کنگره دارند؛ و من از آقای مهندس تشکر می‌کنم. اکثر تیم‌های ورزشی کنگره ۶۰ و مقام آوران کنگره ۶۰ کسانی هستند که مصرف‌کننده شیشه بوده‌اند و همین برای اثبات ادعای کنگره کافی است.…
از دکتر فرشته سپاس گذاریم جلسه خوبی برگزار کردند به‌افتخار ایشان دست بزنید
متشکرم.

جناب مهندس

سلام دوستان حسین هستم مسافر؛ من خیلی‌ خوشحال هستم که بحث‌های لژیون پزشکان را گذاشته‌ایم بر روی مواد مخدر؛ حتی جهان‌بینی را کنار گذاشته‌ایم که بیاییم روی مواد مخدر بحث و بررسی بکنیم و به همین دلیل هفته آینده هم بحث شیشه را ادامه می‌دهیم که باز بشود و از بچه‌هایی که مصرف‌کننده شیشه بودند می‌خواهیم که بیایند و از تجربه‌های خودشان بگویند. چند نکته را هم من یادداشت کرده بودم که بگویم مثل ماتریکس چی است؟ نظر من این است که کسی که ماتریکس را طراحی کرده است نه از روان چیزی می‌داند نه از فیزیولوژی چیزی می‌داند و نه از اعتیاد اطلاعاتی دارد چون یک‌چیز فوق‌العاده مسخره است و اصلاً جواب هم نمی‌دهند. مثل این می‌ماند که شما انسان‌های گرسنه را بیاورید و از گرسنگی در حال مردن هستند و بخواهید اینها را با اشعار فردوسی و اشعار مولوی و اشعار سنایی و آثار شکسپیر و... با اینها سرگرم بکنید. فردی که گرسنه است اشعار شکسپیر و... چه می‌داند؟! این ماتریکس برای جنگ ویتنام بود که کسی که آسیب روحی ضربه خورده است ازلحاظ روحی و روانی آنها را به تعادل برسانند درحالی‌که به آنها دارو هم می‌دادند فکر می‌کنم وگرنه شما به چه صورت می‌خواهید کسی که مصرف می‌کند را بخواهید با صحبت کردن با او درست کنید و یک کتابی راجع به شیشه نوشته بودند که یکی از این متخصص‌ها که من واقعاً خنده‌ام گرفته بود، یکی از کارهای که پیشنهاد داده بود این بود که شما هنگامی‌که شیشه را ترک کرده‌اید یک کش مثل کش های اسکناس به دست خود ببند و هرزمانی که به یاد شیشه افتادید این کش را بکشید و آن را رها کنید تا شیشه را فراموش کنید، اینها یک چیزهای پیش‌پاافتاده و ابتدایی است که اگر خودمان فکر کنیم واقعاً متوجه می‌شویم که ابتدایی است چه کسی توانسته است از ماتریکس نتیجه بگیرد؟ اگر ما توانستیم یک خانه‌ای که پنجره آن خراب است برق و گاز و آب و...همه‌چیز آن خانه‌خراب است توانستیم بدون مصالح آن خانه را درست بکنیم آن موقع می‌شود یک مصرف‌کننده مواد مخدر هم بدون دارو درمان کنید. دارو اینجا به وسط می‌آید و پای پزشک هم به میان می‌آید. اگر دارو نبود که اصلاً به پزشک نیاز نداشتیم. مسئله اعتیاد می‌گفت اصلاً دارو نمی‌خواهد؛ بروید برای خودتان. اصلاً دارو یعنی مصالح دارو را در نظر بگیرید که مصالح است؛ مثل قطعات یدکی می‌خواهید ماشین را تعمیر کنید، قطعات یدکی می‌خواهد. می‌خواهیم ساختمان را تعمیر بکنیم مصالح می‌خواهد. می‌خواهید انسان را تعمیر کنید دارو می‌خواهد. به یکی می‌گوییم کلسیم بدهید به یکی آهن بدهید به دیگری پتاسیم بدهید و ... همین‌ها را می‌دهید غیرازاین نیست که. داروها همین مواد است یا ضدویروس است یا ضد انگل است و ... همه مواد است دیگر؛ بنابراین با ماتریکس نمی‌شود؛ اصلاً چنین کاری امکان‌پذیر نیست؛ برای اینکه سیستم عصبی کاملاً خراب‌شده است. یک این‌که شیشه به‌تنهایی خطرناک است؛ اگر با تریاک یا متادون باشد کمی شیشه را سرکوب می‌کند و آنجا آستانه اسکیزوفرنی کمتر می‌شود. اگر مواد شیشه توهم دارد به این دلیل است که خود افرادی که دوپامین آنها بالا می‌رود دچار اسکیزوفرنی می‌شوند. دوپامین پائین بیاید پارکینسون می‌گیرند و چون شیشه در اثر اکوپامس مستقیم یازده برابر دوپامین را بالا می‌برد شخص مصرف‌کننده شیشه دچار اسکیزوفرنی می‌شود. خوشبختانه تب وحشتناک آن پائین آمد، یک مقدار برنامه‌های خوبی از تلویزیون پخش شد سریال‌هایی ساخته شد و مردم متوجه شدند که چه بلایی است و شیشه را پائین آوردند.

من برای ورزش هم حرفی ندارم من از خدایم است قبلاً هم گفته‌ام که الآن هم مسابقه ورزشی داریم شما هم ورزش کنید میگویند که من غول هستم و او بسم‌الله. حالا پزشک‌ها هم بسم‌الله و ورزش هم غول هست. من فکر می‌کنم پزشک‌ها کم ورزش می‌کنند باید یک خورده بیشتر به ورزش بپردازید و ورزش کنید شما سلامتی همه مردم را برمی‌گردانید جان همه مردم را نجات می‌دهید در انواع و اقسام بیماری‌ها به انسان‌ها کمک می‌کنید خب یک خورده هم به خودتان برسید و ورزش کنید. الآن هر تیمی که بخواهیم تیم والیبال بخواهیم آقایان تیم والیبال بدهند حرفی نداریم هر تیمی که می‌خواهید خانم‌ها هم همین‌طور تیم والیبال هر چیزی آن ورزش‌هایی که ما داریم بدمینتون، تنیس روی میز، دارت، می‌خواهید معرفی می‌کنم به گروه همسفران بروید آنجا و ثبت‌نام بکنید و ما از خدایمان است که مسابقه هم برگزار کنیم چه موردی دارد که تیم پزشکان هم یک تیم فوتبال بدهد اگر ببازید که مهم نیست اصلاً موضوع بردوباخت نیست مهم سرگرمی برای ورزش است این هم مسئله‌ای نیست.

مسئله کمپ‌ها، کمپ‌ها می‌دانید که یک قرنطینه است یک مدتی فرد را در محلی نگه‌داری می‌کنند که به مواد مخدر دسترسی نداشته باشد تا یک مدتی به تعادل لازم برسد یا قدر عافیت را بداند در اینجا خب بهتر است اگر بتوانند مصرف‌کنندگان شیشه را به خاطر این‌که آن حالت خشمگینی آن سرکوب بشود می‌توانند از اوپیوم تینکچر اگر داشته باشند استفاده بکنند یا از متادون هم داشتند استفاده بکنند چون می‌توانید حال ممکن است جزو پروتکل نباشد. شما می‌توانید ۳ دهم سی‌سی متادون بدهید؛ لازم نیست به یک مصرف‌کننده شیشه ۵ سی‌سی متادون بدهید و مصرف‌کننده شیشه اگر در کمپ بود و این کار را خواستید انجام بدهید ۳ دهم سی‌سی با سرنگ انسولین تا شماره ۳۰ دیلی یک روز به آن بدهید، همان ۳ دهم کاملاً آن را نگه می‌دارد. یک هفته ۳ دهم بدهید و دو هفته دو تا ۳ دهم بدهید هفته سوم تی دی اس بدهید. چیز زیادی هم نیست و به یک سی‌سی هم نمی‌رسد ولی حالا ازلحاظ پروتکل‌ها و مسائل قانونی چیزی باشد آن را ما اطلاعی نداریم ولی خود من در برنامه‌ی کمپ نظری ندارم ولی قبول دارم آن را؛ باید باشد خوب است، به‌عنوان یک مسئله که قرنطینه است. بعضی‌ها هستند که هیچ چاره‌ای نیست جز کمپ. من حتی گاهی اوقات پیشنهاد می‌کنم که مریض را به کمپ ببرید و یک یا دو دوره بماند بعد او را بیاورید برای درمان. آنجا کمپ را به‌عنوان درمان نگاه نکنید؛ مقدمه‌ای است برای درمان، از آن استفاده کنیم. حالا ما در جلسات آینده هم راجع به آن صحبت می‌کنیم.
محمد تو یک رقم‌هایی می‌گویی که نمی‌دانم آنها را از کجا میاوری؟ مثلاً میگویی شیشه ۳۰۰ برابر قدرت جنسی را بالا می‌برد یا لذت آن را بالا می‌برد؛ نه بابا از این خبرها نیست؛ ۳۰۰ برابر بشود الآن باید همه کره مریخ باشند. اگر ۳۰۰ برابر باشد همه شیشه‌ای‌ها باید مریخ باشند چون دیگر روی زمین نمانند؛ نه ۳۰۰ نیست. یک چیزی میگویی حالا بگویی ۱۰ برابر، ۳ برابر، ۲ برابر، یک چیزی ۳۰۰ برابر که نیست. حالا اگر شیشه هم بکشند ظرف یک ماه ۲۰ کیلو لاغر نمی‌شود؛ اگر لاغر بکند ممکن است کمی لاغر شود آن لاغر شدن هم به خاطر این است که اگر شیشه بکشد اشتهایش را از دست می‌دهد مصرف‌کننده شیشه اشتهای خود را از دست می‌دهد میل ندارد و می‌خواهد فقط آب بخورد و مایعات و آبمیوه و غذا نمی‌خورد در اثر آن تحلیل می‌رود و این تحلیل شدن ممکن است هفته‌ای ماهی ۲ الی ۳.۴ کیلوگرم باشد ولی به آن مرحله نمی‌رسد.

مسئله دیگری که روی مواد مخدر می‌رسیم این است که ما به آن نکته برسیم و این را بدانیم که فرد مصرف‌کننده مواد مخدر درون بدنش کار نمی‌کند و از کار افتاد همین یک‌کلام را متوجه بشویم درست است وقتی می‌خواهیم درمان کنیم می‌خواهیم مواد مخدر درون بیمار را راه‌اندازی بکنیم بیژن هم اشاره کرد به این قضیه به دوپامین و اندورفین‌ و انفکالین و ... همین‌طور که شیشه مصرف می‌کنید دوپامین را بالا می‌برد خیلی چیزهای دیگر هم پایین می‌آورد و از کار می‌اندازد پس زمانی که ما می‌خواهیم درمان را انجام بدهیم می‌خواهیم آن سیستم‌های بیوشیمی را به حالت تعادل و طبیعی برسانیم و راه‌اندازی بشود اگر آن با اوپیوم راه‌اندازی بشود با متد DST به نحو بسیار مطلوبی راه‌اندازی می‌شود و نه‌تنها آن راه‌اندازی می‌شود بلکه خیلی مریضی‌های دیگر از بین می‌رود اگر شما پزشکان بدانید که سیستم x درست کردنش با اپیوم چقدر خوب است فکر کنم همه شما پیشنهاد می‌دهید که سفر x را انجام بدهید جدی میگویم چون به‌جای خود می‌دهد ولی الآن باید مقالات بیاید و ذره‌ذره جلو برود تا ما به آن نتیجه برسیم.

اگر بخواهم راجع به کارهای تحقیقاتی کنگره هم صحبت بکنم خب مجله کویید هم منتشر شد راجع به آن وزارت و بهداشت تایلند شرحی نوشت ایتالیا و سایت‌های خیلی بزرگ پزشکی آنها به زبان ایتالیایی و اسپانیولی‌ مقاله نوشتند و تشریح کردند. در چین مقداری از آن به‌صورت چینی ترجمه شد در قسمت‌های مختلف منتشر کردند. چون ما قسمت کنسر و با دانشگاه بریستور با آنها کار کرده‌ایم آزمایش‌های ما را آنها انجام می‌دادند مغز استخوان را به آنجا فرستادیم آنها موردبررسی قرار دادند ۱۸۰ ژن را بررسی کردند با دیدن مقاله کویید ۱۹ آنها به ما تقاضای همکاری دادند که بیایید با ما همکاری بکنید و مقالات بعدی خود را با ما کار کنید ما حاضر هستیم که D,sap دیسپ را روی ویروس‌های مختلف روی ویروس‌های ناشناخته کار کنیم هم دانشگاه بریستور و هم دانشگاه لندن از دانشمندان آنجا این را درخواست کردند که با ما انجام بدهند یک سری کارها را اینجا انجام بدهیم و یک سری کارها را آنجا انجام بدهند و گفتند ما چیزی نمی‌خواهیم فقط ما را به‌عنوان همکاران آن پروژه ما را حساب بیاورید یعنی ما تا این مرحله پیشرفت کرده‌ایم واکنش نسبت به کویید خیلی بالا بوده خیلی خوب بوده است مقاله DST هم که اکسپت شد خودِ DST به‌تنهایی که فکر کنم ۱۰، ۱۵ روز دیگر فک کنم آن‌هم منتشر بشود خب جلسه تا همین‌جا کافی است اگر موافق باشید ما چند جلسه روی شیشه بحث کنیم و بررسی بکنیم باهم به‌اتفاق بشکافیم و نظرات خودمان را بدهیم نمی‌خواهیم به‌صورت گذار باشد یک جلسه حرف بزنیم و بعد برویم روی چیز دیگری یا جای دیگری این است اگر موافق هستید که جلسه دیگر هم راجع به آن صحبت کنیم خوب همه موافق هستند.
استاد جلسه هفته آینده دکتر شیرازی می‌شود از دکتر فرشته هم بسیار سپاسگزاریم.

تیم پشتیبانی فنی پخش در اینستاگرام

نگارش: مسافر بهمن
تهیه و تنظیم: مسافر سعید

 

ویژه ها

دیدگاه شما

56 دیدگاه

 • مسافر امین لژیون دهم تخت جمشید شیراز

  خدا قوت خدمت کلیه خدمت گزاران کنگره ۶۰ خسته نباشید به لژیون پزشکان

 • راهنمای تازه واردین مسافر حسن.شعبه شهرری

  سلام تسلط جناب مهندس برام خیییلی جالبه ـخدا حفظشون کنه

 • همسفر اکرم لژیون یازدهم شعبه صالحی

  خداقوت خدمت همه بزرگواران

 • همسفر محمود

  سلام به اعضای محترم لژیون پزشکی و خدا قوت به استاد و نگهبان و دبیر مطالب بسیار خوبی را مطرح نمودید که کار بردی است در مورد ورزش بعد از جلسه لژیون پزشکان در همان مکان آموزش و ورزش تیر اندازی با کمان برگذار می‌شود و در خدمت شما عزیزان هستم

 • مسافر غلامعلی لژیون دوم شوشتر

  خدا قوت به مهندس و تمامی دست اندرکاران علم درمان اعتیاد و پزشکان و کلینیک داران.

 • محسن لژیون دوم پروین اعتصامی

  خدا قوت به همه عزیزان که کمک می کنند، مسئله به درستی و دقیق شکافته شود،و راه درمان را به درستی درک کنیم، خیلی ممنون از آقای مهندس دژاکام بابت این روش بی نظیر ❤️❤️❤️

 • مسافر هوشنگ، لژیون دوم نجف‌آباد.

  امروزه با عملکرد جناب مهندس و کنگره 60 جامعه پزشکی متوجه شده است که درمانهای غلط گذشته نه تنها درمان نبود بلکه ایجاد مشکلات عدیده‌ای بوده که همه ما شاهد آن هستیم و بزرگترین مشکل، ایجاد باور عمومی و تخصصی غیر قابل درمان بودن اعتباد بود و خدا را بی‌پایان سپاس که متدDST به همراه دارویOT و تلاش خستگی ناپذیر جناب مهندس و همه خدمتگزاران کنگره60 نوید انقلابی در درمان را میدهد. خدا قوت.

 • همسفر فرشته ل۱۷شیخ بهایی

  خدا قوت و سپاس فراوان خدمت جناب مهندس عزیز و عزیزان مشارکت کننده، بسیار آموزش گرفتم❤

 • مسافر مرتضی هستم لژیون پنجم دهخدا قزوین

  سلام و خدا قوت به همه ی خدمتگذاران کنگره ۶۰ ممنونم از آقای مهندس که در تمام مراحل آموزشهای لازم و به ما میدن امیدوارم قدردان زحماتی که برای من و همسال من میکشن باشم

 • همسفر زهرا، لژیون۳ صادق قم

  ممنونم از اساتید عالی بود خدانگهدار استاد بزرگ ما باشد ان‌شاالله

 • همسفر سمانه کمک راهنمای لژیون ششم ابوریحان

  سلام و عرض ادب خدمت همه خدمتگزاران.از آقای مهندس دژاکام بابت زحماتی که هم در حوزه درمان اعتیاد و هم در حوزه درمان بیماریها میکشند صمیمانه سپاسگزارم.

 • مسافر عیسی ل 23 شیخ بهایی

  سلام و خدا قوت خدمت همه عزیزان در لژیون پزشکان موفق باشید آرزوی سلامتی برای مهندس عزیزمان.

 • کمک راهنما همسفرکتی لژیون نهم شمس

  عرض ادب و تشکر بسیار آموزنده بود

 • مسافر غلامرضـا لژیون ۳ شعبه تخت جمشید شیراز

  بنام قدرت مطلق الله با سلام من هم مصرف کننده مواد مخدر شیشه بودم و در حال سفر واقعا مخدر بتمام معناست، نمیدانستم تو چه بعد زمانی هستم چکار میکنمو چه تخریبهای به خودم و زندگیم وارد میکنم خدا خیرت بده مهندس پا بوسمتم خدا عمر با عزت بهت بده من و خانواده ام همیشه دعاگویت هستیم

 • مسافر حسین لژیون ۱۵شفا مشهد

  سلام وخسته نباشید خدمت بنیان گزار کنگره ۶۰ جناب مهندس که واقعاً کسی نیست و نخواهد آمد بجز خود جناب مهندس که راجب درمان اعتیاد نظر بدهند.چون برای همه ما اثبات شده که هیچ راهی بجز روش دی اس تی نمیشه اعتیاد مخصوصا شیشه رو درمان کرد چون من خودم مصرف کننده این نوع مواد بودم وهزار راه رو رفته بودم ولی جواب نداد ولی با روشهای کنگره به نحو احسن درمان شدم که ممنونم از جناب مهندس و خانواده محترمشون وشکر گذار خداوند متعال هستم.

 • مسافر احمد.دبیر خبری لژیون ششم شفا مشهد.

  ممنونم از تمام خدمتگذاران گنگره ۶۰🌹🌹

 • روح الله هستم از لژیون پنجم شفا مشهد

  درود بر عاشقان درود بر استاد حسین دژاکام

 • مسافربرهان دبیرخبری لژیون ۸ شفامشهد

  سلام تشکرفراوان ازبنیان کنگره۶۰ وازعزیزان وپزشکان لژیون پزشکان

 • مسافرمهدی رسایی لژیون 9شفامشهد

  درودبی کران به آقای مهندس وتمام خدمتگزاران کنگره ۶۰ واقعن باعث افتخاره که جزه کوچکی ازاین خانواده بزرگ کنگره هستم خدایا هزاران هزار سپاس

 • مسافرمهدی رسایی لژیون 9شفامشهد

  درودبی کران به آقای مهندس وتمام خدمتگزاران کنگره ۶۰ واقعن باعث افتخاره که جزه کوچکی ازاین خانواده بزرگ کنگره هستم خدایا هزاران هزار سپاس

 • مسافر مهرداد لژیون ۶ شفا مشهد

  عرض سلام و خدا قوت فراوان به بنیانگذار کنگره شصت... خدا قوت به خدمتگزاران کنگره.

 • علی اصغر پرویزی از لژیون ۲۰ شفای مشهد

  عرض سلام وادب به پرچم دار کنگره ۶۰ جناب مهندس خدا قوت پهلوان

 • محمدجلالی لژیون 20 شفا

  درودبه شرفتان که بانی خیر وتولد دیگر شدید

 • همسفر مهدی لژیون یکم

  واقعا لذت بردم. واقعا جامع و کامل بود با تشکر از تمام عزیزانی که زحمت کشیدند و این مطلب رو اماده کردند که منه مهدی بتونم بخونم. از مسافر بهمن عزیز خواستارم مجدد متن را نگارش کنند حین خواندن بعضی جاها به مشکل خوردم مرسی.

 • مسافر علی مرزبانی شفا

  خداقوت خدمت مهندس عشق و همه پزشکان باعشق که در مبحث درمان یاریگر هستن. امیدوارم همیشهسلامت و ورزشکار باشین

 • دبیر خبری ل7 شفامسافرمحمدرضا

  با ارزوی سلامتی برای بنیان کنکره

 • مسافر امید از شعبه خلیج فارس بوشهر

  خداقوت به شما درود برشما

 • مسافر مهدی لژیون نهم شعبه بیستون

  سلام دوستان مهدی هستم یک مسافر با تشکر از بنیان محترم کنگره و لژیون پزشکان که در تلاش برای درمان هستند. خود من یک مصرف کننده شیشه بودم که در اواخر و بعد از چند ماه که از کمپ برگشتم با توهمات شدید وارد کنگره شدم یک مرتبه برای مصرف و از توهم تعقیب شدن از کرج تا نزدیکی های همدان رانندگی کردم و سر آخر ماشینم را تقریبا نابود کردم. هیچ روش درمانی روی من اثر نکرد الا DST ،از خدا برای جناب مهندس سلامتی و طول عمر خواستارم

 • معصومه همسفر علی شعبه هیدج

  با سلام خدا قوت خدمت عزیزان خدمت گزار خدا رو هزاران مرتبه شکر شکر شکر بابت این عمل عظیم خدا قوت به تیم سایت

 • مسافر حسین(خدمتگزار سایت) از لژیون ۹ بنیان، مشهد

  با سلام به بنیان محترم کنگره و پزشکان عزیزی که در عرصه مبارزه با اعتیاد در کنار این مرد بزرگ حضور دارند. امیدوارم نتیجه‌ی تلاش‌های شما به زودی جهانی شده و درب‌های سلامتی و سعادت را به‌روی دردمندان و آسیب‌دیدگان از این بلای خانمان‌سوز بگشاید. در پناه حق باشید.

 • سلام دوستان محمود هستم مسافر ل یکم سهروردی اصفهان

  سلام خدا قوت خدمت بنیان کنگره ۶۰بابت این عمل عظیم شکر شکر

 • مجتبی

  سخنان استاد بسیارعالی و آموزنده بود

 • مجتبی رضایی

  عرض سلام و خدا قوت خدمت همه عزیزانی که در انتقال مطالب لژیون پزشکان که بسیار آموزنده هست، در سایت کنگره 60 زحمت میکشند و تلاش میکنند. ممنون

 • سعید علیمحمدلو لژیون ۸ شعبه کاسپین

  سلام خدا قوت به تمام زحمت کشان به خصوص جناب مهندس دست بوس شما هستیم

 • مسافر رسول لژیون یکم نمایندگی عمان سامانی

  خدا قوت و خسته نباشید خدمت جناب مهندس دژاکام و خانواده محترمشون و خدا قوت خدمت خدمت گذاران کنگره ۶۰ انشالله که در مسیر خدمت پیروز و سربلند باشید

 • همسفر سمیه(صفا)لژیون هشتم شعبه پروین اعتصامی اراک

  باعرض سلام وخدا قوت 💖💖💖💖 به همه اعضای کنگره 60 💓💓💓 خدا قوت ویژه به جناب مهندس عزیز❤️❤️❤️ و خدمتگزاران کنگره💖💖💖💖💖💖💖 به امید روزی💐💐💐💐 که کنگره در همه دنیا 🏵️🏵️🏵️🏵️🏵️ چون الماس درخشان و شناخته شده شود💜💜💜💜💜💜💜💜

 • همسفر پروین(لژیون۷)نمایندگی قیدار

  با عرض سلام و خداقوت خدمت استاد گرامی اقای مهندس استاد جلسه دکتر فرشته و همه پزشکان محترم بسیار از سخنان و مشارکت هایتان آموزش گرفتم خدارو هزار بار شکر که در کنار استادی چون اقای مهندس دژاکام آموزش میبینم 🙏

 • سهراب انجمیان لژیون یکم شعبه باباطاهر همدان

  بنام خداوند جان و جهان..گردهمایی ها همیشه مثبت ودرنتیجه تبادل افکار ودانشها اتفاقات بسیار عالی رخ میدهد در مورد شیشه مقالات بسیار خوانده وشنیده ایم درمان مصرف شیشه به طرق مختلف مطرح شده که روش کنگره شصت از بهترین هاست دور همی های پزشکان محترم درکنگره وتلاش جناب دژاکام در این محیط بر کسی پوشیده نیست به امید موفقیت روز افزون همه عزیزان درکنگره شصت وفرا مرزهای جهانی

 • رضا

  خداروشکر شکر شکر .سلام به آقای مهندس و خدا قوت به زحمات و بقیه اعضا .

 • آریا (سایت کرج) راهنما آقا مهدی بخشی

  سلام و خداقوت من هم از مصرف کنندگان شیشه بودم و در کنگره ۶۰ به خوبی درمان شدم. 🌺🌼🌺

 • کمک راهنما همسفر سحر شعبه پروین اعتصامی

  سلام وخداقوت خدمت اقای مهندس عزیز وپزشکان بزرگوار خداوند بزرگ را شکرگزارم به دلیل پیشرفت علم کنگره 60

 • کمک راهنما مجید کریمی شعبه صالحی

  بسیار عالی لذت بردم🌹🌹🌹

 • همسفر نسترن

  سلام وعرض ادب خدمت آقای مهندس ‌پزشکان محترم 🌹 خیلی سپاسگزارم از اطلاعات ارزشمندی که درمورد شیشه مطرح کردید امیدوارم مسافر من هم که تخریب بالایی داره از مصرف شیشه درمانش کامل بشه تو کنگره ۶۰ آن شاالله 🤲

 • سحر همسفر حسین لژیون ۲ دهخدا

  خداقوت خدمت اقای مهندس عزیز خدمت خانم فرشته عزیز و تک تک عزیزان

 • مسافر مسعود واحد سایت شعبه بیستون

  خدا قوت به آقای مهندس و استاد و دبیر و تمامی پزشکان محترم همچنین تشکر از مسافر بهمن و سعید بابت تهیه گزارش جامع و کاملشان

 • مسافر مجید نمایندگی شهرضا

  خداقوت

 • صبا همسفر سجاد، لژیون سوم شعبه چالوس

  خداقوت به شما آقای مهندس عزیز و پزشکان محترم سخنان شما بسیار عالی و آموزنده بود.تشکر از خدمتگزاران سایت

 • مسافر اسماعیل یوسفی از قم

  سلام خدا قوت به همه پزشکان محترم و اقای مهندس.

 • مسافر مصطفی لژیون 11پرستار

  سلام و خداقوت به آقای مهندس عزیز و همه خدمتگزاران لژیون پزشکان پارک طالقانی و قسمت سایت

 • همسفر صدیقه لژیون سوم شعبه نجف آباد

  سلام و خداقوت سپاس از اقای مهندس برای خدمات و تلاش های ارزنده ایشان بسیار بهره گرفتم مطالب کلیدی عنوان و بار آموزشی به همراه داشت خداوند آقای مهندس و خانواده محترم و خانواده بزرگ کنگره ۶۰ را حفظ نماید و خانواده بزرگ کنگره ۶۰ همواره در مسیر این خدمت بزرگ به انسانهای مانده در تاریکی های اعتیاد و مواد آماده و هوشیار بمانند

 • مسافرحسین ل۶شهباز

  خداقوت.بسیارعالی بود.

 • همسفر ترانه کمک راهنمای تازه واردین ،شعبه کرج

  سلام وخداقوت خدمت خانم دکتر فرشته .سخنان شما بسیار عالی بود .مسافر من هم از مصرف کنندگان شیشه بودن وتخریب زیادی داشتند وبه لطف آقای مهندس و اعضای کنگره ۶۰ به راحتی در کنگره درمان شدند .

 • همسفر فرح ناز لژیون دوم شعبه آبادان

  سلام و عرض احترام وافر مطالب بسیار مفید وارزنده بود. همیشه سبز باشید🌿

 • مهران هستم مسافر،،لژیون دهم،شعبه ایمان

  خدا قوت به آقای مهندس عزیز' و همه عزیزان و زحمت کشان کنگره ۶۰🌹🌹🌹🙏🙏🙏

 • سعید بغدادی - لژیون مرزبانی لویی پاستور

  درود بر آقای مهندس و کنگره

 • مسافر حمید، کمک راهنمای لژیون دوم نمایندگی خرم آباد

  از خداوند بزرگ خواستار توفیق روز افزون برای مهندس عزیز و کنگره شصت و همه ی اعضای آن هستیم . خیلی جالب و آموزنده بود. اینکه روش درمانی کنگره فقط محدود به داخل آن نشده بسیار جای خرسندی دارد. به امید جهانی شدن کنگره.....