English Version
English

رابطه‌ها را یاد بگیریم

رابطه‌ها را یاد بگیریم

به جهت ارتباط پایه‌ای با این دستور جلسه، طبق روالی که آموزش گرفتیم به تعاریف مربوط به هر واژه می‌پردازیم:

رابطه یعنی مربوط بودن، وصل بودن، ارتباط داشتن و یادگیری هم یعنی اینکه آموزش بگیریم، تعلیم ببینیم و معرکه یعنی جنگ، نبرد. ولی در کنگره معنی آن متفاوت است. نبرد را در کنگره می‌توان جنگ درونی یا همان جنگ نرم، جنگ تفکر و اندیشه، جنگ جسم، روان و جهان‌بینی در جهت تغییر از وضعیتی که هستیم به شرایطی مطلوب‌تر در جهت ارتقاء نفس، در جهت تکامل، در جهت ارزش‌ها و رعایت قوانین و فرامین و به عبارتی نزدیک شدن به اصل وجودی خودمان و انسانیت به معنای واقعی تعبیر کرد. این رابطه‌ها را باید یاد بگیریم. هر بازی قوانین خاص خودش را دارد که برای موفقیت باید آن‌ها را مدنظر داشت.

اصطلاح معرکه‌گیری ازآنجا شکل گرفت که در قدیم افرادی باکارهای خارق‌العاده عده‌ای را دور خودشان جمع و سرگرم می‌کردند و از این طریق امرارمعاش می‌کردند.

یادگیری در تمام شئون زندگی ما نقش دارد؛ درنتیجه فضای یادگیری بسیار وسیع است. اگر کمی دقت کنیم متوجه خواهیم شد که همه انسان‌ها هرروز در حال یادگیری هستند؛ اما معرکه‌گیری با یادگیری دو مقوله کاملاً متفاوت هستند و می‌توان گفت نقطه مقابل همدیگرند. وقتی شخصی وارد معرکه‌گیری می‌شود درواقع از آموزش دور می‌افتد. البته یادگیری تنها مربوط به دروس مدرسه و دانشگاه نیست. اصولاً زندگی، یادگیری است و فرضیه خلقت انسان و موجودات بر پایه و اصول یادگیری فراهم‌شده است. حال باید ببینیم عناصر معرکه‌گیری چیست و رابطه آن با یادگیری چه چیزی است؟

از عدم دانایی و جهالت، بی‌خدایی، نقض قوانین مربوط به هر مقوله و در ادامه ورود به تاریکی‌هایی چون؛ غیبت، تجسس، سخن‌چینی، ترس، قضاوت، منیت، ناامیدی، حسادت و … که در ادامه باعث شکست و عدم موفقیت و عدم حال خوش در بعضی امور خواهد شد؛ می‌توان به‌عنوان عناصر معرکه‌گیری نام برد.

لازمه رسیدن به رهایی، کسب دانایی و یادگیری بدون معرکه‌گیری است. مثلاً در مقوله خودمان اول باید با تفکر درست دریابیم که چه تخریب‌هایی را در جسم خود، زندگی خود و در روابط خود با دیگران به وجود آورده‌ایم و آیا واقعاً رهایی از بند شیطان و رسیدن به وضعیت متعادل را می‌طلبیم؟ اگر پاسخ مثبت است به دنبال راه و مسیر درست، با باور و ایمان قلبی به آن و با توجه به قوانین حاکم بر آن مرکز، فرامین را بدون کوچک‌ترین چون‌وچرایی انجام بدهیم و فرمان‌برداری تام داشته باشیم. چراکه اگر در مورد بیماری خود مطلع بودیم و توانایی رفع آن را داشتیم تا به الآن حرکتی انجام می‌دادیم و این‌همه تکاپو برای ترک به نتیجه می‌رسید. اینجاست که سعی در آموزش و یادگیری خواهیم نمود؛ البته باید از نقطه مقابل آن یعنی منیت، همچنین از معرکه‌گیری و نق زدن فاصله بگیریم؛ دوربینمان را روی خودمان بیندازیم تا معایب خود را کشف کرده و آن‌ها را برطرف نماییم. در این میان از حربه‌های نیروهای تخریبی و بازدارنده غافل نباشیم و بدانیم که هر فردی باید متوجه مسئولیت خودش باشد و از مداخله در مسائل و مسئولیت‌های دیگران جلوگیری نماید.

انسانی که خود ازنظر درونی به‌هم‌ریخته و حال خراب است؛ قدر مسلم در بیرون از خود به دنبال معایب می‌گردد و قدرت سازگاری با محیط در او کم می‌شود. لازمه تجربه حال خوش، دوری از ضد ارزش‌ها، حرکت در مسیر ارزش‌ها، گرفتن آموزش و عملی نمودن آن‌ها در درون خود فرد است.

هرجایی که متن باشد، حاشیه هم وجود دارد. هرچه متن بزرگ‌تر، حاشیه نیز بزرگ‌تر می‌شود. پس بودن در درون خود، می‌تواند انسان را از رفتن به حاشیه و نق زدن و دیدن معایب دیگران دور کند. انسان زمانی می‌تواند در مورد مسئله‌ای اظهارنظر نماید که در آن موضوع به درجاتی از دانش و کمال رسیده و مشرف بر تمام جوانب آشکار و پنهان موضوع باشد؛ در غیر این صورت هرگونه اظهارنظری بی‌پایه و اساس خواهد بود.

استاد می‌فرمایند: «زمانی که تصور می‌کنید صد درصد حق با شماست؛ ممکن است یک درصد هم محق نباشید». البته این حواشی همیشه در زندگی در کنار ما هستند. مثل رهجویی که در طول درمانش موفق نبوده و هدفش را از درمان متوجه نشده، فرمان‌بردار راهنما نیست، به حرمت‌ها احترام نمی‌گذارد، قوانین را درست اجرا نمی‌کند، سی‌دی نمی‌نویسد، مرتب و منظم نیست و در اصل از افراد دیگری که در حال درمان هستند عقب‌مانده، از راه خودش بازمی‌ماند و برای توجیه شرایط و حال خرابی که پیش آورده، از اصل موضوع فرار می‌کند و به بیراهه می‌رود. به عبارتی دیگران را مقصر می‌داند و معرکه‌گیری را آغاز می‌کند.

اما در مورد ما همسفران؛ یادمان نرود که حاضر بودیم همه کار انجام دهیم تا مسافرمان رهایی را تجربه کند. حال چگونه است که برای حضور در جلسات و انجام فرامین راهنما بهانه‌تراشی می‌کنیم؟ اگر مستدام باشیم و بند عشق ما با کنگره برقرار شود متوجه خواهیم شد آن دلیلی که بابتش به کنگره آمدیم؛ در اولویت‌بندی‌های ما، بعد از آباد کردن درون خودمان قرار می‌گیرد. حال ممکن است این معرکه‌گیری در جایگاه‌های بالاتر هم صورت پذیرد و شخص به‌جای تأمل و پرداختن به خود، با بهانه‌گیری‌هایی، دیگران را مقصر عدم موفقیت خود قلمداد کند.

در حرمت‌های کنگره می‌خوانیم: «کنگره مکان مقدس و امنی می‌باشد»؛ بنابراین تاریکی‌ها با آن تقدس، سنخیتی ندارند و افراد معرکه‌گیر به‌گونه‌ای در آن گردباد سبز از کنگره به بیرون پرتاب خواهند شد و به هدف نهایی نمی‌رسند. اینجا قربانی، خود معرکه‌گیر است مگر این‌که تغییر جهت بدهد.

اما در رابطه یادگیری با معرکه‌گیری: آنجایی که یادگیری باشد، معرکه‌گیری هیچ معنایی ندارد و وقتی روی آموزش‌های بی‌نظیر کنگره تمرکز کنیم دیگر جایی برای معرکه‌گیری باقی نخواهد ماند. بنابراین:

-رابطه‌ها را باید یاد بگیریم.
-بدانیم که یادگیری فقط به سخن و پر کردن کتابخانه ذهن نیست؛ عمل کردن می‌خواهد. همان‌طور که استاد می‌فرمایند: «آبروی علم به عمل آن است»؛ بنابراین باید بتوانیم دانایی را به دانایی مؤثر تبدیل کنیم. طبق کلام‌الله شریف: «همه انسان‌ها بهر آموزش و خدمت پا به این جهان گذاشته‌اند»؛ آموزش را از چشمه ناب کنگره بگیریم و خدمت را در اصل به خودمان بکنیم تا شادی حاصل از انجام‌ وظیفه را با داشتن حال خوب تجربه نماییم.

 

نویسنده: کمک راهنما همسفر فریده، لژیون چهارم
رابط خبری: همسفر طاهره، لژیون چهارم
ویراستاری و ارسال: همسفر خندان، لژیون چهارم
همسفران نمایندگی لویی پاستور

ویژه ها

دیدگاه شما

23 دیدگاه

 • بهمن لژیون 4

  بسیار زیبا و آموزنده. خدا قوت

 • الهام.لژون سوم

  خانم فریده عزیز واستاد گرانقدر خداقوت.همیشه از بیان شیوای شما لذت می برم ومی آموزم. بسیار ازتون سپاسگذارم بابت آمورش های نابتون . بسیار لذت بردم مثل همیشه عالی بیان فرمودید.

 • حسن یک مسافرلژیون ۱۱

  بسیار عالی و آموزنده بود.موفق وپیروز باشید

 • مسافر عارف شعبه کاسپین قزوین

  سلام خدا قوت بسیار زیبا و آموزنده

 • همسفر سمانه، لژیون سوم

  با سلام. خانم فریده عزیز، راهنمای عشق و مهر؛ انرژی مثبت نه تنها در چهره و کلام شما نازنین، موج میزنه؛ بلکه این انرژی از طریق کلمات و نوشته های شما هم قابل دریافت هست. همیشه از دیدار شما و حضور پر از مهرتون و کلام خالصانه شما در شعبه بسیار خرسند هستم و انرژی فوق العاده ای از شما دریافت میکنم. و با مطالعه این مطلب بسیار آموختم و انرژی گرفتم. بهترینها نصیب دل پاکتون❤

 • Milad L1

  خداقوت ب کمک راهنمای محترم شعبه لویی پاستور خانم فریده ،خیلی آموزنده وتایر گذار بود مثل همیشه

 • مسافر علیرضا

  سلام خسته نباشید نبرد را در کنگره می‌توان جنگ درونی یا همان جنگ نرم، جنگ تفکر و اندیشه، جنگ جسم، روان و جهان‌بینی در جهت تغییر از وضعیتی که هستیم به شرایطی مطلوب‌تر در جهت ارتقاء نفس، در جهت تکامل، در جهت ارزش‌ها و رعایت قوانین و فرامین و به عبارتی نزدیک شدن به اصل وجودی خودمان و انسانیت به معنای واقعی تعبیر کرد. این رابطه‌ها را باید یاد بگیریم. هر بازی قوانین خاص خودش را دارد که برای موفقیت باید آن‌ها را مدنظر داشت. لژیون کلینیک روشنگر

 • مسافرجعفرنمایندگی ابن سینا

  خداقوت خدمت شماهمسفروکمک راهنمای محترم بسیارعالی بود

 • رقیه لژیون 4

  با تشکر از استاد عزیز دقیقا مقاله ی شما با عمل کردن به آن یکی است در رفتار و گردار وگفتار تون مشاهده شده تماما هم سو هستن لذت بردم از مطالعه آن انشاالله خداوند به علم و دانش شما برکت بده

 • همسفر س لژیون11شیخ بهایی

  معرکه گیری نشانه ای از نا خوش بودن حال انسان ها است و اینکه هنوز نتوانسته تند به مرحله دانایی برسند

 • همسفر ترانه لژیون ۷کرج

  سلام وخداقوت خدمت شما وهمه ی عزیزان خدمتگزار درسایت بسیار عالی بود آموزش گرفتم

 • معصومه مرادی نیا

  باسپاس فراوان خدمت خانم فریده استاد بزرگوار خیلی ممنونم از این مقاله ی بسیار پر محتوا . با توجه به مطالب باید بگویم تا قبل کنگره من نوعی در تاریکی به سر میبردم مسافرم که در تاریکی خودش بود منم در کنار او در ظلمت بودم الان متوجه میشم باید یاد بگیرم یاد بگیرم یادبگیرم درست یاد بگیرم تا بفهمم ادامه حیاتم را در دانایی به سر ببرم حال این بستر محیا و آماده است تا من بتوانم ظرف دانایی خود را پر کنم تا خودم باعث روشنایی عقل و روحم شوم و در این راه مستدام باشم و در ادامه در پی رسیدن به دانایی به دیگران هم از راه درست کمک برسانم.

 • لیلا همسفر شعبه چالوس ل۳

  سلام خداقوت آموزش گرفتم وخداقوت به اعضای سایت

 • همسفر طاهره لژیون ۴

  خانم فریده عزیزم ، مثل همیشه بسیار عالی بود . امیدوارم بتوانم تمام آموزش های کنگره را به عمل در بیارم .خیر خدمت در زندگیتان جاری .بهترینها نصیب دل مهربان شما 🙏🏻🌹❤

 • همسفرالهام لژیون یکم

  خداقوت خدمت خانم فریده عزیز مطالب عالی بود بسیار اموزش گرفتم شاد باشید💞

 • همسفر نرگس

  خانم فریده عزیز خداقوت. زاویه نگاه شما به این دستور جلسه برایم آموزنده بود و از مطالعه آن لذت بردم سپاسگزارم. قلمتان پرتوان. خانم طاهره و خانم خندان عزیز خداقوت 🌹

 • همسفر فاطمه،امین قم لژیون چهارم

  سلام وخداقوت به خانم فریده عزیز عالی بود از مطالب مفیدتون انرژی گرفتم موفق باشین

 • همسفرزهره لژیون ششم شعبه شمس

  خانم فریده عزیز از مطالب خوب شما آموزش گرفتم.سپاسگزارم 🙏🙏🙏

 • همسفرحمیده قلیزاده شعبه کاسپین قزوین لژیون 11

  خداقوت خدمت شماخانم فریده خیلی عالی بود لذت بردم موفق باشید

 • همسفر راحله لژیون ۴

  سرکار خانم فریده عزیز بسیار زیبا رابطه یادگیری و معرکه گیری را بیان کردین بسیار لذت بردم و آموختم .هر روز و هر لحظه خدا رو سپاسگزارم که در کنگره در حال آموزش دیدن هستم.مستدام باشید و خیر خدمت در زندگیتون جاری راهنمای عزیزم 🙏🙏❤❤

 • مریم منفرد لژیون دهم دهخدا

  خانم فریده کمک راهنمای محترم از مطالب شما خیلی استفاده کردم تشکر وخدا قوت بچه های 🌹سایت

 • همسفر معصومه لژیون ششم

  خانم فریده عزیز سپاسگزارم بابت شکافتن مطالب، بسیار آموختم و لذت بردم. امیدوارم به یاری خداوند در کنگره باشم و از این چشمه آموزشی بهره ببرم و بتوانم به درستی خدمت کنم.🙏🌺خانم خندان عزیز خداقوت🙏🌺

 • همسفر خندان

  سرکار خانم فریده عزیز! امیدوارم روزی قطره‌ای از آنچه که از دریای بیکران عشق و‌ محبت هستی، دریافت کرده‌اید؛ دریافت کنم و اجازه و توان بخشیدنش هم به من داده شود🙏🏻🍃بسیار تا بسیار قدردان و سپاسگزار کلمه به کلمه آموزش‌ها، رهنمودها و راهنمایی‌های شما استاد عزیزم هستم و امیدوارم به خوبی به آن‌ها عمل‌کنم و به دیگران هم منتقلشان کنم🙏🏻🌹🍃مثل همیشه پر از خس خوب و انرژی فراوان بود نوشته‌تان. از خداوند برایتان بهترین‌ها را طلب می‌کنم و امیدوارم تا همیشه، نطلبیده دریافت کنید🙏🏻🍃🌹خانم طاهره عزیز خدا قوت. از سرکار خانم زری و دستیاران محترمشان هم بی‌نهایت سپاسگزارم. خیر خدمت در زندگی‌تان جاری🙏🏻🌸