تاریخ
دوشنبه 8 اسفند 1390

ترامادول قرص ضدافسردگی و شادی آور اما بسیار خطرناک

موضوع : مقالات
روزانه 5 تا 10 نفر به خاطر کاربرد نادرست قرص ترامادول در بیمارستان لقمان حکیم تهران بستری می شوند که بیشتر آنها، کسانی هستند که ترامادول را برای مصارف غیر درمانی بکار برده و مسموم شده اند.
ترامادول قرص ضدافسردگی و شادی آور اما بسیار خطرناک

ترامادول قرص ضدافسردگی و شادی آور است اما برای انسان بسیار خطرناک تر از تریاک، حشیش، مواد مخدر سنتی و حتی قرص اکستازی و آمفتامین است.

قرص ترامادول
روزانه 5 تا 10 نفر به خاطر کاربرد نادرست قرص ترامادول در بیمارستان لقمان حکیم تهران بستری می شوند که بیشتر آنها، کسانی هستند که ترامادول را برای مصارف غیر درمانی بکار برده و مسموم شده اند. به گفته دکتر شاهین شادنیا، دبیر انجمن سم شناسی و مسمومیتهای ایران، ترامادول یک داروی آرامش بخش و ضد درد است که در گونه های قرص و آمپول ساخته می شود و شوربختانه جوانان ایرانی آنرا برای شادی و خوشگذرانی بکار میبرند.
شادنیا با اشاره به جوان بودن بیشتر کسانی که داروی ترامادول میخورند، افزود: سن بیشتر کاربران ترامادول بین 20 تا 30 سال است که هر دو جنس دختر و پسر را در بر میگیرد.
گسترش مصرف این دارو در بین جوانان در حالی است که 100 میلی‌گرم ترامادول معادل 10 میلی‌گرم مرفین خوراکی است و بر همین پایه مورفین موجود در هر قرص ترامادول را می توان برابر با 62 میلی‌گرم تریاک دانست.
گفته میشود آمار خوردن این قرص در برخی جوانان ایرانی گاه به 30 خشاب در روز می‌رسد، که این سوءمصرف برای فرد به مراتب کشنده تر از تریاک، حشیش، مواد مخدر سنتی و حتی قرص اکستازی و آمفتامین است.
از پیامدهای ‌مصرف نادرست این قرص میتوان به روان‌پریشی و اختلال مغزی، دو‌بینی شخصیتی، ناتوانی در تصمیم‌گیری، عدم تعادل در راه رفتن و خشکی‌دهان اشاره کرد. همچنین بیشتر مصرف‌کنندگان این قرص به افرادی تهاجمی، غیرقابل کنترل و پرخاشگر تبدیل می‌شوند.
به گفته ی دکتر شادنیا، دلیل مصرف زیاد این قرص در ایران، آسان در دسترس بودن آن است که میتوان آنرا در هر داروخانه ای فراهم نمود.

 

نویسنده: اکبر خسرو شاهی، برگرفته از سایت erowid-opium.blogspot.com

منبع : لژیون آقای علی خدامی

Share
تعداد بازدید از این مطلب : 28299
ادامه مطالب در آرشیو مقالات
دیدگاه شما
نام :  
ایمیل :  
دیدگاه :  
 
دیدگاه ها
2 نظر  
  • عليرضا
زمان ارسال
1393/05/17 21:33:27
ايا قرصي جايگزين هست که هم ارام بخش همشادي اور باشه
  • sara
زمان ارسال
1391/07/26 9:36:11
mr30000 kheili khoob bood
آخرین عناوین
پربیننده ترین مطالب
مشاهده آمار بازدید روزانه